Kruku, do tablicy!


Autor: kruk9
17 marca 2004, 10:43


Niespodziewanie dla samego siebie, wywołałem Kaas do tablicy swoim komentarzem. Dla równowagi, sam teraz staję.

Pisząc komentarz, zgadzałem się z przesłaniem notki. Tyle tylko, że chciałem zasygnalizować relacje, kogo jest więcej, tych co wiedzą jak ułożyć swe życie czy „świrusów”. W moim przekonaniu, nie jest tak bardzo źle. A jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Staram się pamiętać o „odwiecznym” konflikcie pokoleń, gdzie kanonem było i jest pytanie „Jaka jest ta dzisiejsza młodzież?” /odpowiedź w domyśle – zła/ i skłonności do generalizowania. Z czasów mojej młodości, pamiętam „święte” oburzenie na powstające nowe nurty w muzyce, na modę itp. Przecież my, nasze pokolenie zachowywało się inaczej niż nasi rodzice, dziadkowie. Dzisiejszych świrusów porównał bym do „dzieci-kwiatów” z lat 60 i 70 . Dlatego napisałem, że „ ... ten jeden nie jest osamotniony a świrusów nie jest zbyt wiele”. I wśród tych dzisiejszych, są ludzie wartościowi.

Studia. W komentarzu miałem na myśli licencjackie. Tu jest kuźnia pseudofachowców . Ale, jak napisałem wyżej, nie można generalizować. Nie można widzieć wyłącznie jednej strony – studentów. Przecież są jeszcze wykładowcy. To przecież od nich zależy jakich będziemy mieli fachowców. To oni kreują poziom kształcenia. To oni /pośrednio/ decydują, czy studia są dla „papieru” - dyplomu, czy dla podniesienia swojej wiedzy, poszerzenia horyzontów myślowych. W równym stopniu dotyczy to też studiów magisterskich.

I w tym kontekście nie rozgraniczałbym tych dziennych od zaocznych. No cóż i tu na blogu mamy byłego studenta zaocznego, piszącego obecnie rozprawę doktorską, i byłego studenta, też zaocznego, który nie wyobrażał sobie jechać na zajęcia bez przygotowania. A to wymagało niebagatelnego wysiłku. To wszystko zależy od tego, kto jaki cel sobie postawi. I student i wykładowca; - chcę posiąść wiedzę – chcę jak najlepiej, najpełniej wiedzę przekazać.

I jeszcze problem „kasy”. Zgodzę się, że są ci co „kupują” studia i kończą je bez wysiłku. To ich wizerunek skłonił mnie do zapisu o „zejściu na psy”. Ale pamiętajmy, są też ci, co nie mając go w nadmiarze, znają wartość pieniądza i wydają go rozsądnie.

18 marca 2004
Zależy jaka uczelnia i czy student zaoczny studiuje na kierunku zgodnym z wykonywaną pracą .Ale ogólnie nóż się otwiera gdy np. moja córka skończyła uczelnię dzienną ,była rozliczana z każdej godziny ćwiczeń i wykładów a teraz nie ma tak zwanego doświadczenia zawodowego i wylądowała w placówce naukowo badawczej ze stosuneczkami opisywanymi przez Kaas i sobie pluje w brodę ,że była taka głupia i te 5 lat i wyrzeczenia tych lat psu na budę potrzebne.
18 marca 2004
jako przedstawicielka mlodziezy, studiujacej w dodatku, nie powiem nic. nie ma sensu uogolniac, a traktowac jednostkowo tez nie ma po co. dlatego tez - jesli ktos spyta - powiem. sama z siebie nie.
17 marca 2004
A ja uważam, że dzisiejsza młodzież ma strasznie przechlapane.
17 marca 2004
Aha: kiedyś obiły mi się o uszy wyniki badań. Było to zestawienie wyników osiąganych przez studentów dziennych i zaocznych prywatnej (płatnej) uczelni. Wyższy poziom zaprezentowali ci zaoczni - osiągali oni lepsze wyniki w nauce. Konkluzja: z reguły sami płacili za studia, więc mieli większą motywację ; ci z dziennych to z reguły dzieci bogatych rodziców, widzące w studiach przedłużenie szkoły średniej i zabawy.
17 marca 2004
może nie powinnam nic pisać, bo nie przeczytałam jeszcze co napisała Kaas..ale: skończyłam studia zaoczne (licencjat) i nie wyobrażałam sobie jechać na egzamin czy nawet zwykłe zajęcia bez przygotowania; studia ukończyłam ze średnią 4.8 a wykładowcy nie byli "niewymagający" bo byli także wykładowcami UW. Teraz robię dzienne uzupełniające na UW i równie dobrze sobie radzę, nie mam żadnych zaległości. Więc bez generalizowania proszę, bo są ludzie i ludzie, są studenci i studenci. Wszelkie opinie typu: "studia zaoczne to papier bez wiedzy" budzą we mnie irytację. Generalizuje ten kto nie wie. Ale przyznaję, że wielu jest "studentów bimbałów" - ale także na studiach dziennych - i to w ogromnym stopniu!.. Wybacz Kruku - jakoś tak przypadkiem tego tyle wyszło ;-)

Dodaj komentarz